Wszystkim dobrze znana rasa psa, charakteryzująca się niewielkim rozmiarem ciała oraz niezwykłym temperamentem. Swoją popularność zawdzięczają czerwonym kokardką na głowie. Psy tej rasy ważą w granicach 2,5 kg do 3,5 kg. Yorki wywodzą się w Wielkiej Brytanii i pełnią zazwyczaj funkcję ozdobną, coraz więcej gwiazd muzyki i filmu można spotkać z yorkiem przy boku. Choć wyglądają niepozornie, to są bardzo odważne i uparte. W bardzo łatwy i szybki sposób można ich nauczyć komend. Yorki wymagają wyjątkowo dużo uwagi i opieki. Nie należą to piesków tanich, ich cena waha się granicach ok 1000 zł za przeciętnego szczeniaka bez rodowodu. Dlaczego coraz więcej rodzin decyduje się na zakup tego stworzenia? Ponieważ są ładne, małe, zgrabne i energiczne. Dzięki ich niewielkim gabarytom można je spokojnie trzymać, zarówno w mieszkaniu jak i w domu z ogrodem. W związku z tym, że są małe to mało też jedzą, natomiast wymagają zróżnicowanej diety, której pokarm nie należy do najtańszych.
Yorki zamiast sierści mają włosy, dlatego nie linieją tak bardzo jak inne rasy psów. Jednak nie zapominajmy, że przy takiej długiej sierści jaką posiadają yorki, wymaga ona wyjątkowej pielęgnacji, dlatego należy przynajmniej raz dziennie wyczesać nasze pupile i dzięki temu pousuwać wszelkie ciała obce mieszczące się w ich włosach. Kiedy tego zaniedbamy możliwe, że porobią się kołtuny i jedynym rozwiązaniem będzie ich ścięcie. Przy okazji pamiętajmy o ich długości, zwłaszcza w okolicach oczu. Nie powinny one mieć styczności z oczami, dlatego często mają związywane w kucyk.
Pazurki powinny być regularnie obcinane za pomocą specjalnych ciążków, zbyt długie mogą utrudniać chodzenie a nawet spowodować wygięcie palców. Dodatkowo sierść przy uszkach powinna być obcinana a woskowina z uszu usuwana delikatnie patyczkiem z watą. Jeśli zauważymy, że pies często drapie się po uszach, to należy niezwłocznie udać się do lekarza weterynarii gdyż może to oznaczać stan zapalny ucha. Kolejnym bardzo ważnym elementem pielęgnacji yorków jest kąpiel.
Pierwszą swoją kąpiel nasz pupil powinien odbyć nie szybciej niż po ukończeniu 10 tygodnia życia. W związku z tym, że pieski są małe, śmiało można je kąpać w umywalce, wykładamy wówczas dno umywalki gąbką aby piesek nie ślizgał się. Do kąpieli używamy szamponu ( na rynku jest ich masa) , którym myjemy pieska dwa razy, następnie nakładamy balsam, który spłukujemy po kilku minutach. Kąpiel przeprowadzamy w letniej wodzie. Wodę kierujemy obok pieska, nigdy bezpośrednio na jego główkę. Najlepiej nabierać ciepłej wody w dłoń i delikatnie zwilżać całą sierść. Wykąpanego pieska stawiamy na rozłożony ręcznik i delikatnie suszymy najczęściej suszarką po czym rozczesujemy włosy.
Ile kosztuje
OdpowiedzUsuń