Koń czystej krwi angielskiej


Historia

Koń pełnej krwi angielskiej to rasa wyhodowana sztucznie specjalnie w celach sportowych i wyścigowych. Anglicy początkowo prowadzili prace nad uszlachetnianiem swoich miejscowych koni. Następnie najlepsze klacze szkockie galloway i irlandzkie hobby krzyżowali ze sprowadzanymi do Anglii ogierami włoskimi i hiszpańskimi. Na koniec do rasy wprowadzono krew orientalną. Za ostatecznych twórców konia pełnej krwi angielskiej uważa się trzy ogiery - Darley Arabian (koń czystej krwi arabskiej pochodzący z regionu Nadj w Arabii), Godolphin Barb (koń czystej krwi arabskiej wywodzący się z Tunezji) oraz Byerley Turk (kary arab nieznanego pochodzenia). Te trzy ogiery, wraz z pięćdziesięcioma klaczami angielskimi stworzyły trzon rasy. Uznaje się, że są przodkami aż 80% dzisiejszych folblutów.


Wygląd

Koń czystej krwi angielskiej jest wysokim (165 - 175 cm w kłębie), smukłym koniem o długiej szyi. Wzrost nie jest głównym kryterium, zalezy od celu, w jakim użytkowany jest koń: u hacka (konia spacerowego) może wynosić jedynie 143 cm, u konia wyścigowego - około 160 cm, a u konia używanego do polowań - powyżej 170 cm. Typowymi cechami folblutów są długie, suche kończyny, szlachetna, sucha głowa o prostym profilu, lekka budowa ciała, długi, mocny grzbiet, długie, ukośne łopatki, nisko osadzony ogon.
Sierść o delikatnym, krótkim włosie, typowe maści to: kara, gniada, skarogniada, kasztanowata i siwa.


Charakter

Konie pełnej krwi angielskiej to inteligentne, odważne i wytrzymałe zwierzęta. Są pełne temperamentu, rwą się do biegu, ale są też niezwykle wrażliwe, przez co nadają się wyłącznie dla doświadczonych, wprawnych jeźdźców.


Użytkowość


Konie pełnej krwi angielskiej to wspaniałe konie wyścigowe i sportowe, wymagające jednak właściwej troski i opieki. Sprawdzają się w takich sportach jak wyścigi na krótkich dystansach (osiągają prędkość ok. 70 km/h), skoki przez przeszkody, ujeżdżanie, WKKW. Folbluty używane są też z powodzeniem w polowaniach.
Warto też zaznaczyć, że konie pełnej krwi angielskiej przyczyniły się do uszlachetnienia prawie wszystkich innych ras.


3 komentarze:

  1. To koń PEŁNEJ KRWI ANGIELSKIEJ. Ale to po pierwsze. PO DRUGIE-Na zdjęciach są konie czystej krwi arabskiej. A ciekawostki skopiowałaś z wikipedii i koniec.

    OdpowiedzUsuń
  2. Te dwa zdjęcia dorosłych koni to konie arabskie!!! Wybrałaś idealnie te, u których świetnie widać lekko wklęsły łeb! I ten "koń CZYSTEJ krwi angielskiej"!!!

    OdpowiedzUsuń