Owczarki belgijskie groenendael

OWCZAREK BELGIJSKI GROENENDAEL
Owczarek belgijski Groenendael to jedna z rasy psów , należącej do ras pasterskich i zaganiających, zaklasyfikowanej do sekcji "psy pasterskie" (owczarskie). Wśród polskich hodowców i właścicieli owczarków belgijskich funkcjonuje potoczne i pieszczotliwe określenie tej odmiany "gronek". Pozostałe odmiany to: Malinois, Tervueren i Laekenois.
UŻYTKOWOŚĆ
Pies ten bardzo dobrze sprawdza się w psim sporcie tzw.Agility.Jest również dobrym psem tropiącym.
ZACHOWANIE I CHARAKTER
Pies o dużym temperamencie, energiczny i żywiołowy. Potrzebuje stałego kontaktu z właścicielem, nie powinien być pozostawiony sam sobie; potrzebuje doświadczonego i konsekwentnego właściciela, gdyż miewa skłonności do dominacji. Jest dobrym i czujnym stróżem. Groenendaele to psy o wybitnej pasjii do pracy, bardzo spostrzegawcze i pojętne.
SZATA I UMASZCZENIE
Włos długi, czarny - z dopuszczalnością białych znaczeń na piersi ("krawat") i na palcach, szarych "portków" i rudawego nalotu na sierści

PIELĘGNACJA
Groenendael linieje dwa razy w roku, jest to linienie bardzo obfite. Psy tej rasy nie wymagają specjalnych przygotowań do wystaw.
CIEKAWOSTKI
Owczarek belgijski to rasa jeszcze mało popularna w Polsce. W roku 2004 w Klubie Owczarka Belgijskiego (przy Polskim Klubie Psa Rasowego) zarejestrowane były 132 owczarki belgijskie, a w Związku Kynologicznym w Polsce około 300 sztuk tej rasy - odmiana groenendael stanowiła ok. 12-15 procent tej populacji (przedstawicieli odmiany tervueren było kilkakrotnie więcej). Jest to rasa świetnie sprawdzająca się w "psich" sportach, m.in. w agility. Obecnie psy tej rasy służa w policji, są tropicielami, ratownikami oraz przewodnikami niewidomych. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz