Labrador

LABRADOR RETRIEVER
Jedna z ras psów, należąca do grupy psów aportujących, płochaczy i psów wodnych, zaklasyfikowana do sekcji psów aportujących.

 RYS HISTORYCZNY
Podobnie jak nowofundland i landseer rasa pochodzi ze wschodnich wybrzeży Kanady; w XVIII wieku była wykorzystywana przez rybaków do pracy na kutrach (psy pomagały przy wyciąganiu sieci, aportowaniu przedmiotów, a nawet ratowaniu tonących); do Europy pierwsze psy tej rasy sprowadził w 1820 lord Malmesbury, który razem z synem rozpoczął ich hodowlę w Wielkiej Brytanii. 

SZATA I UMASZCZENIE
Czarne (najczęściej występujące), żółte (określane czasem jako złote lub biszkoptowe) lub czekoladowe. 

ZACHOWANIE I CHARAKTER
Przyjacielskie, posłuszne i łatwe do wyszkolenia - ze względu na swe cechy psy tej rasy często są wykorzystywane w roli przewodników niepełnosprawnych i psów policyjnych (do tropienia i do wyszukiwania narkotyków) oraz w kynoterapii. Bardzo wesoły i żywiołowy, lubi zabawy także z innymi psami. Potrzebuje tresury, by nie był uciążliwy dla innych. Wytrzymały, aktywny i silny, często próbuje dominować. Przywiązują się do swoich opiekunów. 
UŻYTKOWOŚĆ
Wszechstronnie użyteczne, m. in. psy ratownicze (gruzowe i do ratownictwa wodnego), przewodnicy ociemniałych, doskonałe psy rodzinne. Pod koniec XIX wieku rasa została zatwierdzona w Wielkiej Brytanii jako pies myśliwski. Nadaje się dla osób lubiących psy przyjacielskie i żywiołowe oraz dla rodzin z dziećmi. 
ZDROWIE I PIELĘGNACJA
Trzeba zapewnić mu odpowiednią do jego potrzeb dawkę codziennego ruchu (min.3 godziny dziennie).
CIEKAWOSTKI
Nazwa rasy wzięła się od krainy pochodzenia (Labrador - Kanada) oraz angielskiego czasownika "to retrieve" - "przynosić" od zadań, jakie spełniają w myślistwie. Brak komentarzy:

Prześlij komentarz